Vyhledávání
27.3.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 23.03.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Situací na litvínovském sídlišti Janov by se podle premiéra Bohuslava Sobotky měli zabývat ministři práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (všichni ČSSD). Premiér to napsal iniciátorům petice, kteří si stěžovali na údajně nemožné soužití se sociálně slabými, především Romy. Petici podepsalo přes 1600 lidí.
Čtěte dále...[ 13.03.2015 ] - Česká televize

Z filmu Cesta ze dna (Foto: Česká televize) Česká televize, tvůrčí producentská skupina Aleny Müllerové, přichází aktuálně s novým osmidílným dokumentárním seriálem o šesti nezaměstnaných ženách. Více než rok sledovala dokumentaristka Veronika Korčáková-Sobková šest nezaměstnaných žen na jejich „cestě ze dna“. Všem hrdinkám seriálu se nakonec podařilo nezaměstnanost překonat. Seriál bude vysílat ČT2 od neděle 29. března v 17:55 hod.
Čtěte dále...[ 12.03.2015 ] - Martina Bílá

Podíl romských žáků ve školách dětí s mírným mentálním postižením je v České republice stále nepoměrně vysoký, ale pozitivní změnu by mohla přinést opatření usilující o inkluzivní vzdělávání, tedy zařazování všech dětí do běžných škol. Usnesl se na tom výbor delegátů ministrů Rady Evropy. Orgán RE, který sdružuje velvyslance při RE, každoročně na jednom ze svých zasedání posuzuje, jak se Praha řídí rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007. Soud v něm Českou republiku odsoudil za diskriminační zařazování romských dětí do speciálních škol.
Čtěte dále...[ 09.03.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Za dobrý příklad, jak by mělo fungovat sociální začlenění do většinové společnosti, takzvaná inkluze, označili velvyslanci USA Andrew Shapiro, Velké Británie Jan Thompsonová a Norska Siri Ellen Sletnerová základní školu a neziskové organizace v Trmicích na Ústecku. Trmice jsou považovány za sociálně vyloučenou lokalitu, do zdejší školy chodí více než třetina romských dětí. Ředitelka školy Marie Gottfriedová po návštěvě diplomatů ČTK řekla, že věří v další spolupráci, škola už několik let spolupracuje s jedním zařízením ve Velké Británii..
Čtěte dále...[ 25.02.2015 ] - Wien Museum

Obchodování s koberci, kolem roku 1970 (© soukromá sbírka, Zdroj: Wien Museum) Vídeňské muzeum zahájilo 11. února výstavu o životě Romů a Sinti v Rakousku. Výstava s názvem „Romane Thana“ přiblíží jejich historii, osudy a příběhy. Zaznamenává fáze nucené asimilace a vyčlenění. V ohnisku pozornosti je Vídeň a Burgenland, ale i místa, kde probíhalo pronásledování a vyhlazování.
Čtěte dále...[ 25.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Až výjimečný trest hrozí dvěma pravicovým extremistům, kteří se dnes u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký a o deset let starší Michal Poláček si podle spisu v únoru 2012 jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia opatřili zápalné láhve a hodili je na dům obývaný osobami a rodinami s dětmi, převážně Romů. Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle spisu benzinem, poté vhodili zapálené láhve. Vzniklý požár se podařilo obyvatelům uhasit, nebyli zraněni.
Čtěte dále...[ 23.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Vláda schválila strategii romské integrace do roku 2020. Materiál obsahuje opatření ve vzdělávání, bydlení, zaměstnávání či v bezpečnosti, která mají pomoci zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zhoršování situace Romů a srovnat jejich podmínky s ostatními obyvateli. Novinářům schválení strategie oznámil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Čtěte dále...[ 19.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Mladí Češi nepřistupují k Romům stejně jako k příslušníkům většiny. Ukázalo to jejich hodnocení totožných situací rozdílných jen v tom, zda byl aktérem Rom nebo člověk bez uvedení etnické příslušnosti. Byl to jeden z aspektů, na něž se zaměřil reprezentativní průzkum agentury MEDIAN, kterého se v závěru loňského roku zúčastnila tisícovka respondentů od patnácti do pětadvaceti let.
Čtěte dále...[ 18.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Až výjimečný trest hrozí dvěma pravicovým extremistům, kteří se dnes u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký a o deset let starší Michal Poláček si podle spisu v únoru 2012 jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia opatřili zápalné láhve a hodili je na dům obývaný osobami a rodinami s dětmi, převážně Romů. Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle spisu benzinem, poté vhodili zapálené láhve. Vzniklý požár se podařilo obyvatelům uhasit, nebyli zraněni.
Čtěte dále...[ 11.02.2015 ] - Muzeum romské kultury

Z filmu Cigarety a písničky (Foto: www.dokument-festival.cz) Muzeum romské kultury uvede v rámci tradičních filmových čtvrtků v Moravské zemské knihovně dokument Cigarety a písničky. Projekce se uskuteční ve čtvrtek 19. února od 18 hodin, vstup je zdarma.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 14.03.2015)

Osvětim (Foto: Barbora Kmentová) 72 let. Právě tolik času uplynulo od hromadného transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim. Každoroční pietní akt k uctění památky těchto obětí, se letos konal v pondělí 9. března v Muzeu romské kultury. Natáčela tam Alica Sigmund Heráková.
Čtěte dále...V brněnské ulici Bratislavská (Foto: Jana Šustová) Brněnský Bronx je pro většinu lidí místem, kde přestoupí na tramvaj a jedou dál. Organizace Tripitaka se proto rozhodla zmapovat vyloučenou lokalitu a vytvořit jejího průvodce. S tím jim pomohou místní organizace, obyvatelé, ale také umělkyně Kateřina Šedá. Sociální architektka v jednom ze svých projektů přenesla obyvatele jihomoravských Bedřichovic do Londýna, kde před světoznámou galerií zametali a umývali auta. Teď jí čeká úkol možná stejně náročný – přivést lidi do centra brněnského Bronxu a ukázat jim, že je o co stát.
Čtěte dále...Anna ve filmu Toto a jeho sestry (Foto: Jeden svět) Čtrnáct měsíců sledoval rumunský režisér Alexander Nanau příběh tří romských dětí, jejichž máma skončila kvůli drogám ve vězení. Sourozenci tak zůstali odkázáni jen sami na sebe a na pomoc příbuzných, kteří si však z jejich bytu na bukurešťském předměstí udělali feťácké doupě. Díky intimní blízkosti kamery film blízce vtahuje diváky do života narkomanů a dětí, které v tomto prostředí vyrůstají. Během jeho nedávného promítání na festivalu Jeden svět bylo znát, že na něj diváci živě emočně reagují a po projekci uvítali režiséra i dva hlavní hrdiny filmu potleskem ve stoje. Více už Jana Šustová.
Čtěte dále...Romistka Karolína Ryvolová (vpravo) s knihou Slunce zapadá už ráno (Foto: Jana Šustová) Karolína Ryvolová je romistka a dlouhodobě se zabývá romskou literaturou, jak českou tak zahraniční. A jelikož je měsíc březen vyhlášen měsícem knihy, ptala se jí Kristýna Maková právě na romskou literární scénu.
Čtěte dále...Marta Hudečková s cenou Roma Spirit (Foto: Jana Šustová) Ted si bude povídat Jan Rosenberg s Martou Hudečkovou, která stála u zrodu mnoha významných projektů – jako například ženská skupina Manuše při občanském sdružení Slovo 21, anebo byla u začátku Muzea romské kultury v Brně. Historie Muzea romské kultury sahá do roku 1991, kdy bylo založeno z iniciativy romských intelektuálů jako nevládní nezisková organizace. Sama myšlenka Muzea romské kultury však vznikla daleko dříve, již koncem šedesátých let, kdy dočasné uvolnění politických poměrů umožnilo fungování Svazu Cikánů – Romů (1969-1973).
Čtěte dále...Rómovia a sociálne dávky (Zdroj: Iness.sk) Institut ekonomických studii a společenských analýz na Slovensku vydal publikaci s názvem Rómovia a sociálne dávky. Jsou Romové problémem veřejných financí Slovenska? Institut ekonomických studií a společenských analýz je nevládní organizace, která se věnuje veřejným financím. Více už analitik sdružení Ján Dinga, se kterým natáčel Robert Hoza.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz