Vyhledávání
25.6.2016
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 03.06.2016 ] - Martina Bílá

Centrem Prahy prošel průvod romských tanečnic a hudebníků z různých zemí, kteří vystupují na letošním festivalu Khamoro. Zájemci tak mohli vidět a slyšet nejen soubory z Česka, ale třeba i dechovku z Makedonie. Osmnáctý ročník přehlídky romské kultury, kterou pořádá organizace Slovo 21, začal v neděli a vyvrcholí v sobotu galakoncertem..
Čtěte dále...[ 24.05.2016 ] - Tisková zpráva

Aktéři divadelní hry vadí-nevadí.cz (Foto: Divadlo Archa) 1. června bude v Divadle Archa naposledy uvedeno představení vadí-nevadí.cz v režii Jany Svobodové, které vznikalo od roku 2012 ve spolupráci s obyvateli Kostelce nad Orlicí. V tomto šestitisícovém východočeském městě sídlí uprchlický tábor a žije zde početná romská komunita. Vztahy mezi majoritou, Romy a imigranty byly námětem inscenace, ve které reální obyvatelé Kostelce hrají sami sebe a která je od roku 2014 pravidelně uváděna v pražském Divadle Archa, hostovala v Německu a minulý týden i ve Slovenském národním divadle.
Čtěte dále...[ 25.04.2016 ] - Libor Kukal

Přehlídka Ghettofest popáté oživí různorodým programem takzvaný brněnský Bronx, tedy čtvrť kolem Bratislavské ulice a Cejlu. Tentokrát se zapojí například zpěvačka Iva Bittová, mezinárodně uznávaná umělkyně Kateřina Šedá nebo spisovatelka Kateřina Tučková. Festival se uskuteční 11. a 12.
Čtěte dále...[ 15.04.2016 ] - Muzeum romské kultury

Mikrofon (Foto: Khalil Baalbaki) Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace, vypisuje výběrové řízení na pozici odborný pracovník – etnomuzikolog, kurátor sbírek, audiodokumentátor, zástup za mateřskou dovolenou.
Čtěte dále...[ 15.04.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

Dodržování lidských práv ve světě se v loňském roce zhoršilo, především vinou autoritářských vlád a extremistů páchajících násilí. Uvádí to každoroční zpráva amerického ministerstva zahraničí monitorující ochranu lidských práv ve světě. Česku již poněkolikáté vytýkají diskriminaci romské menšiny a nově rovněž zesílení protimuslimských nálad.
Čtěte dále...[ 09.04.2016 ] - Martina Bílá

Policejni specialisté v Karviné, foto: ČT24 V Česku od roku 2014 působí 40 specialistů pro práci v sociálně vyloučených lokalitách. Pracují hlavně s romskou menšinou a měli by přispět ke zklidnění situace v ghettech i k lepšímu soužití s okolím. Jak se jim to daří a jak projekt probíhá? Právě to bude tématem dnešního pořadu Panorama.
Čtěte dále...[ 08.04.2016 ] - Martina Bílá

Podmínky Romů v Česku se za posledních deset let zlepšily. Propast mezi situací příslušníků menšiny a ostatních obyvatel je ale stále veliká. Romové mívají horší vzdělání a vyšší nezaměstnanost, víc jim hrozí chudoba, častěji bydlí v horších podmínkách a dožívají se i o několik let nižšího věku.
Čtěte dále...[ 07.04.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

Zhruba 45 procent Romů z takzvaných vyloučených lokalit nedůvěřuje policii. Dvě třetiny dotázaných si myslí, že policisté mají vůči Romům předsudky. Ukázal to výzkum mezi zhruba 4450 Romy z lokalit z celé země, který pro policii vypracovala agentura Augur Consulting.
Čtěte dále...[ 31.03.2016 ] - Tisková zpráva

U stromu tolerance v parku Lužánky (Foto: Jana Šustová) Koncerty tradiční i současné romské hudby, módní přehlídky, workshopy pro děti, taneční vystoupení, věštkyně, ochutnávky romské kuchyně nebo debata na Masarykově univerzitě. Letošní oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně opět proběhnou jako celý Týden romské hrdosti a stanou se tak největší oslavou svátku Romů v České republice.
Čtěte dále...[ 24.03.2016 ]

V Ústí nad Labem se v sobotu 26. března uskuteční třetí charitativní Romský ples s podtitulem Solidarita není jednobarevná. Mezi účinkujícími bude Igor Kmeťo, Maroš Bango, Martina Balogová, Radek Molnár, Josef Danč Band a Duo Kladno Band.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 11.06.2016)

Derniéra hry vadí-nevadí.cz (Foto: Petr Salaba, Divadlo Archa) Dokumentární divadlo s velmi silným příběhem – to je hra vadí-nevadí.cz s podtitulem Kdo je srab a kdo hrdina? Dramata každodenního života v ní ztvárňují skuteční obyvatelé malého města ve východních Čechách, kde vedle sebe žijí Češi, Romové a uprchlíci. Společně na jevišti vystupovali dva roky a minulou středu měla inscenace derniéru v Divadle Archa. Natáčela tam Jana Šustová.
Čtěte dále...Logo slovenského předsednictví Radě Evropské unie (Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európských záležitostí Slovenskej republiky, www.mzv.sk) Počet nezaměstnaných se na Slovensku systematicky z roku na rok zvyšuje. Romové z nich tvoří velkou část, ale přesný počet neexistuje. Jen se ukazuje, že právě v okresech, kde Romové žijí, je situace velmi alarmující. A na ni chtějí Romové poukázat v době, kdy bude Slovensko předsedat Radě Evropské unie, a to už od 1. července.
Čtěte dále...Irena Eliášová (Foto: David Vaughan) Romskou spisovatelku Irenu Eliášovou, která žije se svou rodinou na Liberecku, jsme vám už v O Roma vakeren představovali. Dnes si s ní popovídáme o připravovaných knížkách i vztazích mezi romskými muži a ženami. Paní Irenu pozvala k mikrofonu Alica Sigmund Heráková.
Čtěte dále...Řezbář Martin Matěj Holub s etnografkou Evou Davidovou (Foto: Jana Šustová) Martin Holub, řečený řezbář Matěj, je umělec se širokým spektrem umělecké tvorby, při které uplatňuje svou vynalézavost, fantazii a smysl pro humor. Je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze na Žižkově - obor tvarování dřeva a řezbářství. A je také zakladatelem přírodní galerie Na kopečku a tvůrcem Středočeské ovocné stezky mezi Kolínem a Českým Brodem. Je ženatý a nejraději vyřezává hračky svým třem dětem. Více už Iveta Demeterová.
Čtěte dále...Zdenka Richter se narodila ve městě Humenné. Vystudovala střední chemickou školu a v současné době navštěvuje Vysokou školu sv. Alžběty v Bratislavě. Pracuje v Národním středisku pro lidská práva v Bratislavě. Podrobnosti má Robert Hoza.
Čtěte dále...Pomáhat potřebným se prolíná prakticky celým životem Anny Horváthové, zdravotní sestry, která své práci nebo chcete-li poslání, obětovala maximum. Už osmadvacet let ji mohou pacienti potkávat na chodbách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Kdo Annu zná osobně, třeba jako pacient, ví, že jde především o velmi empatickou ženu, která vlídným slovem rozhodně nešetří. Natáčela s ní Rena Horvátová.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2016
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz