Vyhledávání
27.11.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 24.11.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

S českými Romy a uprchlíky, kteří dočasně žijí či žádají o azyl v České republice, bude pracovat britsko-australská choreografka Bridget Fiskeová. Hostitelem její umělecké rezidence je společnost Tanec Praha. ýstupy tvůrčí rezidence mohou vidět diváci 30.
Čtěte dále...[ 03.11.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Podíl romských chlapců a děvčat v dětských domovech pro děti do tří let se v posledních letech zvedl. Zatímco v roce 2010 tvořili pětinu osazenstva kojeneckých ústavů, loni na konci roku to byla třetina. I když malých dětí v ústavech postupně ubývá, pro romské děti se náhradní rodiny hledají obtížně.
Čtěte dále...[ 01.11.2015 ] - Martina Bílá

Přibližně polovina Romů, kteří žili v roce 2014 v Česku, se nedokázala začlenit do společnosti, druhá půlka se integrovala. Píše se to ve Zprávě o stavu romské menšiny za rok 2014, kterou v pondělí projedná vláda. Romové podle zprávy velmi často naráželi na diskriminaci a nerovné zacházení.
Čtěte dále...[ 01.11.2015 ] - Milena Štráfeldová

Český Rom Petr Torák v Londýně převzal Řád britského impéria za práci pro romskou komunitu. Řád mu propůjčila královna Alžběta II. Informoval o tom zpravodaj Českého rozhlasu. Torák ve Spojeném království žije od roku 1999.
Čtěte dále...[ 28.10.2015 ] - Kristýna Maková

Letní škola Romano drom (Foto: Petr Kadlec, archiv Miret, z.s.) V dnešním svátečním programu Radia Praha se budeme věnovat projektu Idy Kelarové, který má bořit hranice mezi lidmi a otevírat prostor pro setkávání, nejen mezi Romy a Neromy.
Čtěte dále...[ 14.10.2015 ] - Nová škola

Pozvánka na výstavu Romano suno 2015 (Zdroj: Nová škola) Romano suno je putovní výstava obecně prospěšné organizace Nová škola, která představuje to nejlepší z historie literární a výtvarné soutěže Romano suno. Tato soutěž prostřednictvím dětských kreseb a krátkých textů v romském a českém jazyce ukazuje svět viděný očima romských dětí.
Čtěte dále...[ 14.10.2015 ] - Martina Bílá

České republice se stále nedaří vymýtit trestuhodnou segregaci romských dětí ve školách a navzdory strategii pro integraci stále existuje řada vzdělávacích institucí "pouze pro Romy", kde se učí podle redukovaných osnov. S touto kritikou přišla ve své pravidelné zprávě Rada Evropy. Autoři dokumentu ale zároveň uznávají, že Česko v oblasti boje s rasismem dosáhlo určitého pokroku a chválí Prahu například za přijetí zákona proti diskriminaci nebo za to, že se úřadům daří bojovat s extremisty.
Čtěte dále...[ 13.10.2015 ]

Rotahufest 2015 (Zdroj: Oblastní charita Ústí nad Labem) Oblastní charita Ústí nad Labem pořádá 9. ročník romského tanečně-hudebního festivalu Rotahufest, který se uskuteční v sobotu 31. října 2015 od 13 hodin v Domě kultury Ústí nad Labem. Vystoupí na něm kapela Gipsy sen, moderovat bude Iveta Demeterová.
Čtěte dále...[ 13.10.2015 ] - Muzeum romské kultury

Pozvánka na konferenci o (ne)diskriminaci Romek a Romů v české společnosti (Zdroj: Muzeum romské kultury) Ve středu 4. listopadu 2015 proběhne v Muzeu romské kultury v Brně konference věnovaná diskriminaci Romů v České republice. Jedním z jejích cílů je hledat odpověď na to, jakými cestami by se měla podpora romského etnika v České republice nadále ubírat.
Čtěte dále...[ 12.10.2015 ] - Otevřená společnost

Předávání cen Roma Spirit v Pražské křižovatce (Foto: Jana Šustová) Celkem 142 nominací zaslala veřejnost do letošního 5. ročníku cen Roma Spirit v České republice, které oceňují jednotlivce i organizace za příkladnou práci pro romskou komunitu. Nominační porota na svém zasedání 8. října 2015 sestavila užší výběr kandidátů. Hlavní porota z nich vybere ty, kteří 10. prosince 2015 při slavnostním ceremoniálu v Pražské křižovatce převezmou ocenění.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 21.11.2015)

Neziskové organizace Slovo 21 a Romea pomohly od začátku roku sehnat práci 25 nezaměstnaným Romům z Prahy. Projekt Podpora zaměstnávání Romů v Praze financovaný z evropských peněz se už dlouhodobě snaží zlepšit postavení pražské romské komunity na trhu práce. Kromě zprostředkování práce nabízel taky rekvalifikační kurzy nebo třeba internetovou burzu práce. Ve vysílání O Roma vakeren je teď hostem Tomáše Bystrého Soňa Kalejová ze Slova 21.
Čtěte dále...Plakát Divufest 2015 (Zdroj: www.divadloutlacovanych.org) Od čtvrtka do soboty se v Praze uskuteční 2. ročník Festivalu divadla utlačovaných. Představení divadla utlačovaných vznikají na základě práce s tématy útlaku, šikany a rasismu a jsou postavena na reálných zážitcích herců. Po zhlédnutí vlastní hry následuje krátká diskuze s publikem a poté se hra hraje znovu s tím, že kdokoliv z diváků může nahradit hlavního hrdinu a jeho problém vyřešit. Pokračuje Jana Šustová.
Čtěte dále...Romský chlapec ze Slovenska (Ilustrační foto: Jana Šustová) Záškoláctví, chudoba. To jsou nejčastější důvody, pro které odebírají sociální úřady rodičům děti na Slovensku. Ty pak putují do dětských domovů, které jsou přeplněné. Více než 60 % jejich obyvatel tvoří romské děti. Přitom polovina dětí by se podle odborníků mohla vrátit domů, kdyby sociální pracovníci intenzivněji pracovali s rodinou. Řešení je posílení rodiny – například přes Sternutie rodinného kruhu. O co konkrétně jde, zjišťoval Miroslav Strelec.
Čtěte dále...Andrej Giňa s manželkou v Knihovně Václava Havla (Foto: Jana Šustová) V Knihovně Václava Havla se ve čtvrtek konal vzpomínkový večer Kovlo romano jilo – Laskavé romské srdce věnovaný Andreji Giňovi, významnému romskému spisovateli a přední osobnosti Svazu Cikánů-Romů, který zemřel po dlouhé nemoci letos 30. září. Během večera vystoupily romské i neromské osobnosti ze spisovatelova blízkého okolí a rodiny, které se s příchozími podělily o své vzpomínky. Vše za hudebního doprovodu kapely Kale. Večer vám přiblíží Iveta Demeterová.
Čtěte dále...Školní lavice s pomůckami pro prvňáčky (Foto: Jana Šustová) V říjnu se proběhla v hlavním městě Lucemburska dvoudenní konference „Inclusiv education – Take action!“. Na konferenci, kde se mluvilo nejen o pohledu jednotlivých států na inkluzivní vzdělávání, ale i o jednotlivých případech, se sjelo 56 mladých lidí ze 32 zemí Evropy, kteří diskutovali o svých zkušenostech. O ty se podělila i Lucie Ščuková, která byla za Českou republiku vybrána MŠMT. Více už v příspěvku Reny Horvátové.
Čtěte dále...Výstava řezbáře Martina Matěje Holuba v Muzeu romské kultury v Brně (Foto: Muzeum romské kultury) …A možná přijede na koze, to je název výstavy Matěje Holuba, řečeného řezbář Matěj, v Muzeu romské kultury. Výstava soch a hraček je návštěvnicky mimořádně úspěšná. Děti i dospělí si v ní můžou hrát a několikrát přímo i s autorem. Natáčela s ním Alica Sigmund Heráková.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz