Vyhledávání
3.3.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 25.02.2015 ] - Wien Museum

Obchodování s koberci, kolem roku 1970 (© soukromá sbírka, Zdroj: Wien Museum) Vídeňské muzeum zahájilo 11. února výstavu o životě Romů a Sinti v Rakousku. Výstava s názvem „Romane Thana“ přiblíží jejich historii, osudy a příběhy. Zaznamenává fáze nucené asimilace a vyčlenění. V ohnisku pozornosti je Vídeň a Burgenland, ale i místa, kde probíhalo pronásledování a vyhlazování.
Čtěte dále...[ 25.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Až výjimečný trest hrozí dvěma pravicovým extremistům, kteří se dnes u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký a o deset let starší Michal Poláček si podle spisu v únoru 2012 jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia opatřili zápalné láhve a hodili je na dům obývaný osobami a rodinami s dětmi, převážně Romů. Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle spisu benzinem, poté vhodili zapálené láhve. Vzniklý požár se podařilo obyvatelům uhasit, nebyli zraněni.
Čtěte dále...[ 23.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Vláda schválila strategii romské integrace do roku 2020. Materiál obsahuje opatření ve vzdělávání, bydlení, zaměstnávání či v bezpečnosti, která mají pomoci zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zhoršování situace Romů a srovnat jejich podmínky s ostatními obyvateli. Novinářům schválení strategie oznámil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Čtěte dále...[ 19.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Mladí Češi nepřistupují k Romům stejně jako k příslušníkům většiny. Ukázalo to jejich hodnocení totožných situací rozdílných jen v tom, zda byl aktérem Rom nebo člověk bez uvedení etnické příslušnosti. Byl to jeden z aspektů, na něž se zaměřil reprezentativní průzkum agentury MEDIAN, kterého se v závěru loňského roku zúčastnila tisícovka respondentů od patnácti do pětadvaceti let.
Čtěte dále...[ 18.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Až výjimečný trest hrozí dvěma pravicovým extremistům, kteří se dnes u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký a o deset let starší Michal Poláček si podle spisu v únoru 2012 jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia opatřili zápalné láhve a hodili je na dům obývaný osobami a rodinami s dětmi, převážně Romů. Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle spisu benzinem, poté vhodili zapálené láhve. Vzniklý požár se podařilo obyvatelům uhasit, nebyli zraněni.
Čtěte dále...[ 11.02.2015 ] - Muzeum romské kultury

Z filmu Cigarety a písničky (Foto: www.dokument-festival.cz) Muzeum romské kultury uvede v rámci tradičních filmových čtvrtků v Moravské zemské knihovně dokument Cigarety a písničky. Projekce se uskuteční ve čtvrtek 19. února od 18 hodin, vstup je zdarma.
Čtěte dále...Facebook (Foto: Kristýna Maková) Nenávist na internetu je běžnou záležitostí, na kterou nemá cenu reagovat. Ve výzkumu agentury MEDIAN pro iniciativu HateFree Culture to uvádí více než polovina oslovených mladých lidí. Iniciativa se nyní z online prostředí vydává do osobnějšího kontaktu s lidmi v regionech po celé republice.
Čtěte dále...[ 10.02.2015 ] - IQ Roma servis

Otevření posilovny (Foto: IQ Roma servis) IQ Roma servis a romští středoškoláci včera společně otevřeli v Brně v ulici Cejl 49 posilovnu ROMA GYM určenou pro studenty vzdělávacího programu Gendalos. Jde o první komunitní počin, kdy romští studenti Gendalosu vlastním úsilím a zejména svépomocnou prací vybudovali prostory posilovny a tím i vytvořili nástroj na podporu vzdělávacích úspěchů romské mládeže.
Čtěte dále...[ 31.01.2015 ] - Jan Charvát

V tomto týdnu jsme si připomněli Mezinárodní den památky obětí holocaustu, který připadá na 27.ledna. Právě v tento den roku 1945 osvobodila Rudá armáda koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim Březinka. V minulých Historických obzorech jsme vzpomínali především na židovské oběti nacistické zvůle, tentokrát si připomeneme okolnosti romského holocaustu. V roce 2012 o něm s Janem Charvátem hovořil historik z Muzea romské kultury Michal Schuster.
Čtěte dále...[ 28.01.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Na některých částech vepřína v Letech na Písecku někdo namaloval siluety lidí. Podle anonymního autora mají připomínat oběti, které za druhé světové války zahynuly v cikánském táboře. Ubikace stály na místě dnešního vepřína.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 21.02.2015)

Klub Pavlač (Foto: Ratolest Brno, www.ratolest.cz) Nízkoprahový klub Pavlač brněnské organizace Ratolest se přesunul přímo do centra vyloučené lokality. Minulý týden se otevřel po čtrnácti měsících, které si vyžádala kompletní rekonstrukce nových prostor. I když jsou sociální pracovníci rádi, že mohou děti a mladé lidi přivítat přímo v prostorách klubu, během oprav začali s fungující službou – terénní prací. A v té budou pokračovat. Na otevření nízkoprahového klubu se byla podívat i naše redaktorka Tereza Kadrnožková.
Čtěte dále...Anne Sutherlandová přednáší na FF UK o Romech v Kalifornii (Foto: Jana Šustová) Teď nás čeká jedno pozoruhodné téma – zaměříme se totiž na to, čím si vydělávají na živobytí Romové v Kalifornii. A vězte, že nejlepším zdrojem jejich příjmů je předpovídání budoucnosti. Jana Šustová o tom hovořila s autorkou knihy Romové – neviditelní Američané, která nedávno vyšla v češtině.
Čtěte dále...Z výstavy Nežít ve stínu (Foto: Tomáš Škoda) Nežít ve stínu. To je název nové výstavy fotografa Tomáše Škody. Ten zachytil romské rodiny a jednotlivce, kteří se nechali vyfotit u sebe doma a v práci. Tedy ty, kteří našli odvahu vystoupit ze stínu stereotypu o Romech. Na vernisáži výstavy natáčela Alica Sigmund Heráková.
Čtěte dále...Irena Eliášová (Foto: David Vaughan) Irena Eliášová je známou a uznávanou romskou spisovatelkou. Je jednou z autorek, které přispěly do sborníku současné ženské romské prózy Slunce zapadá už ráno. Sborník vyšel na konci loňského roku v edici Knihovny Václava Havla. V současné době píše historický román z období vlády císařovny Marie Terezie. Kristýna Maková ji ale navštívila v Mimoni proto, aby se jí vyptala na její rodinnou historii.
Čtěte dále...Vojta Lavička s režisérkou Helenou Třeštíkovou (Foto: Jana Šustová) Vojtěch Lavička – houslista. Člen kultovní kapely Álom a Gipsy.cz. A v současné době také frontman své nové hudební formace Gypsy Spirit. A právě tato kapela koncem loňského roku vydala své první CD s názvem Drom andro tiro jilo. Na jeho další aktivity se vyptávala Iveta Demeterová.
Čtěte dále...Teď už se zaposloucháme do vzpomínek houslového virtuosa, dirigenta a ředitele Divadla Romathan. Karel Adam prožil dětství v Sečovcích na Slovensku, kde nabyl základní obecné i hudební vzdělání. V roce 1968 se stal řádným posluchačem Státního konzervatoře v Košicích, kde vystudoval hru na housle.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz